Co to są feromony?
   0 Comments
Co to są feromony?

Na atrakcyjność człowieka wpływ ma nie tylko wygląd fizyczny. Bardzo dużą rolę odgrywają zapachy, które są przez nas naturalnie wydzielane. Feromony występują również powszechnie w świecie zwierząt i roślin. Wykorzystywane są zarówno do komunikacji między osobnikami i gatunkami, jak i do celów obronnych, oznaczania terytorium oraz zdobywania partnerów seksualnych. Co to są feromony? Czytaj dalej i poznaj je lepiej!

Czym są feromony?

Nazwa ta pochodzi od greckich słów ferein, czyli niesie oraz horme, oznaczającego pobudzenie. Wprowadzono ją dopiero w 1959 roku za sprawą dwóch badaczy - Petera Karlsona i Martina Lüscher'a. Feromony określane są jako substancje semiochemiczne z jednym dominującym składnikiem. Najczęściej są lotne, a ich występowanie w niewielkim stężeniu utrudnia naukowcom izolacje i szczegółowe badania. Wiadomo z całą pewnością, że znajdują się w pocie, oddechu i moczu. Ustalono, że można je podzielić na ponad 30 rodzajów, w tym m.in. na:

  • obronne,
  • odstraszające,
  • płciowe,
  • odnajdywania pożywienia,
  • wyrażające dominację,
  • agregacyjne,
  • ścieżkowe.

Jak działają feromony?

Wbrew powszechnej opinii, feromony są bezzapachowe. Nawet jeśli występują w dużym stężeniu, ich aromat oceniany jest na bardzo delikatny. Za ich odbiór odpowiedzialny jest narząd zwany lemieszowo-nosowym (VNO) znajdujący się w przegrodzie nosowej. Impuls dotyczący zapachu wędruje z VNO do mózgu, do struktury o nazwie podwzgórze. W taki sposób powstaje wrażenie zapachowe. Występujące w przyrodzie, naturalne feromony przebadano po raz pierwszy w latach 70. ubiegłego wieku. Grupą badawczą była populacja więźniarek. Kobiety musiały na okres kilku miesięcy zrezygnować z kosmetyków zapachowych. Pod pachami nosiły waciki, które nasiąkały ich potem. Współosadzone miały za zadanie je wąchać. Po pewnym czasie okazało się, że cykl miesiączkowy wszystkich poddanych badaniu kobiet uległ synchronizacji. Inne doświadczenia wykazały, że feromony odpowiedzialne są również za zacieśnianie więzi między rodzicami i dziećmi. Jest to jedna z teorii tłumacząca większe przywiązanie synów do matek i córek do ojców.

Feromony męskie a żeńskie

Męskie feromony są znacznie silniejsze niż damskie. Mowa tutaj przede wszystkim o androstadienonie, obecnym w nasieniu i pocie. Badania wykazały, że jego wydzielanie zwiększa atrakcyjność mężczyzn w oczach kobiet. Naukowcy w warunkach laboratoryjnych odwzorowali syntetyczną wersję tego feromonu i użyli go do przeprowadzenia ciekawego eksperymentu. Zorganizowali tzw. szybkie randki. Części kobiet przed spotkaniem z partnerem dano do wąchania androstadienon. Okazało się, że te panie, które przed rozmową miały kontakt z zapachem, uznawały swoich interlokutorów za bardziej atrakcyjnych. Aromat ten zwiększył potencjał płciowy i sprawił, że mężczyźni jawili się kobietom jako przystojniejsi i intrygujący. Z kolei płeć piękna otoczona feromonami staje się pewniejsza siebie i otwarta w kontaktach. Nie do końca wiadomo, jaki jest mechanizm działania feromonów, jednak pewne jest to, że wywierają one wpływ w sposób podświadomy, będący poza naszą kontrolą.

Jak wykorzystać feromony w życiu codziennym?

Siłę działania feromonów można z powodzeniem wykorzystać na co dzień. Naturalne związki są obecnie w bardzo skuteczny sposób odtwarzane w laboratoriach i sprzedawane np. pod postacią perfum. Co ciekawe, są one przydatne nie tylko w relacjach damsko-męskich. Można używać ich także do odnoszenia sukcesów w pracy zawodowej. Dowiedziono, że feromony pomagają w negocjacjach biznesowych. Podkreślają osobowość i pewność siebie, przez co kontrahent staje się bardziej otwarty na dyskusję i poznanie zalet usługi czy produktu. Zaleca się, aby perfumami z feromonami spryskać nagie miejsca na skórze, najlepiej okolice szyi, zgięcia kolan i łokci. Ich czas działania zależy przede wszystkim od stężenia i wynosi od 4 do 8 godzin. Na stronie internetowej Ferosup.pl znajdziesz najciekawsze i najsilniejsze feromony. Już dzisiaj zwiększ swoją atrakcyjność i zyskaj pewność siebie!

Comments

Log in or register to post comments